ФОРУМ СТЕЙКХОЛДЕРІВ
На базі кафедри педагогіки, дошкільної та початкової освіти Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім.Тараса Шевченка проведено Форум стейкхолдерів підготовки фахівців для дошкільної і початкової освіти за лейтмотивом «Формуємо майбутнє разом: якісна дошкільна та початкова освіта – інвестиції у майбутнє».
У привітанні до учасників форуму ректор академії, професор Афанасій Ломакович наголосив про вагомість практичного компоненту професійної підготовки майбутніх фахівців освітньої сфери, визначив практику вагомим індикатором професійної компетентності викладача, вчителя і вихователя закладу дошкільної освіти. Він зазначив, що наша співпраця зі стейкхолдерами є надзвичайно цінною для розвитку і популяризації дошкільної та початкової освіти у викликах сьогодення.
Начальник управління освіти, культури та спорту Кременецької міської ради Людмила Станько проінформувала про стан та перспективи розвитку дошкільної та початкової освіти на засадах чинних нормативних документів і проблеми кадрового забезпечення закладів освіти на Кременеччині в умовах сучасних освітніх викликів. Про сучасні підходи у діяльності Асоціації працівників дошкільної освіти розповіла методист відділу дошкільної та початкової освіти ТОКІППО, голова відокремленого підрозділу у Тернопільській області Всеукраїнської громадської організації «Асоціація працівників дошкільної освіти» Ірина Зубаль. Лейтмотивом виступу звучали слова про підняття іміджу професії вихователя закладу дошкільної освіти та необхідність вибору цієї професії за покликом серця, відданості справі і любові до дітей.
Зворушливим був виступ нашої випускниці Галини Бутениць – консультанта з питань дошкільної освіти КЗ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» Великоберезовицької селищної ради; вихователя-методиста ЗДО «Дивосвіт», с.Мишковичі. Проникливо звучали слова колеги про професію вихователя, про сформовані професійні і особистісні компетентності під час навчання у Кременці. Завідувач кафедри педагогіки, дошкільної та початкової освіти, доктор педагогічних наук, професор Валентина Бенера представила стейкхолдерів ОПП. Вона зауважила, що кафедра забезпечує підготовку фахівців для дошкільної і початкової освіти за освітньо-професійними програмами першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти, а діяльність стейкхолдерів поширюється на освітньо-професійні програми, що впроваджуються на кафедрі педагогіки, дошкільної та початкової освіти. Там безпосередньо відбувається формування освітнього процесу через надання пропозицій та участь у засіданнях робочих груп щодо розробки та оновлення освітніх програм, їх рецензування тощо. Наші стейкхолдери – це роботодавці, випускники, представники органів державної та місцевої влади, які зацікавлені в компетентних фахівцях дошкільної та початкової освіти.
За результативну співпрацю, рецензування освітньо-професійних програм, активну участь в експертизі підготовки фахівців другого (магістерського) рівня вищої освіти від ректорату академії були вручені подяки стейкхолдерам Галині Бутениць – консультанту з питань дошкільної освіти КЗ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» Великоберезовицької селищної ради; вихователю-методисту ЗДО «Дивосвіт», с.Мишковичі; Олександрові Петровському – директору Комарівської гімназії; Наталії Щербатюк -- начальнику відділу освіти Кременецької міської ради; Ірині Зубаль методисту відділу дошкільної та початкової освіти ТО—КІППО, голові відокремленого підрозділу у області Всеукраїнської громадської організації «Асоціація працівників дошкільної освіти»; Аллі Марченко – директору НВК «Кременецька ЗОШ І-ІІІ ступенів №5 – ДНЗ».
За партнерську співпрацю, конструктивні пропозиції щодо набуття практичного досвіду здобувачами вищої освіти, рецензування освітньо-професійних програм підготовки фахівців першого (бакалаврського) рівня вищої освіти вручені подяки стейкхолдерам Ользі Михно – директору ЗДО №3 «Світ гармонії» м.Кременця; Вікторії Альоновій – директору ЗДО «Берізка» с. Білокриниця Кременецького району; Оксані Пляшовській – вчителю початкових класів Кременецької гімназії №3 Кременецької міської ради, старшому вчителю; Валентині Данік – вчителю початкових класів Кременецької ЗОШ І-ІІІ ступенів № 4, тренеру НУШ. У другій частині форуму відбулася практична компонента заходу.
Згідно з програмою зустрічі було здійснено обговорення ОПП підготовки фахівців дошкільної та початкової освіти, заслухано пропозиції стейкхолдерів щодо покращення якості практичної підготовки здобувачів вищої освіти та необхідних компетенцій для опанування інноваціями в технологіях роботи із здобувачами дошкільної та початкової ланки в системі освіти. Колектив кафедри презентував електронний посібник «Дошкілля Кременеччини», де представив перелік закладів дошкільної освіти, особливості функціонування та основні освітні напрями їх діяльності. Видання стане у нагоді батькам, які шукають якісну дошкільну освіту для своїх дітей; педагогам, які зацікавлені в ознайомленні з освітньою мережею міста; майбутнім вихователям – здобувачам вищої освіти спеціальності «Дошкільна освіта» для ознайомлення з базою для проходження педагогічної практики та можливого вибору першого робочого місця. У виступах делегатів форуму звучали конструктивні пропозиції щодо форм подальшої співпраці задля забезпечення якісної професійної підготовки фахівців дошкільної та початкової освіти. У підсумку заходу – колективні фото, на яких зафіксовпні незабутні враження від довірливого спілкування з колегами, партнерами-працедавцями з вірою у мирне майбутнє країни та гідно оцінювану працю вчителя і вихователя.
СУПЕРСИЛА – У КРЕАТИВНОСТІ
Кафедра педагогіки, дошкільної та початкової освіти Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка в рамках проєкту #PlayFest2025 #супер_сила_креативності «Суперсила креативності» оголошувала про проведення фотоконкурсу «Креативність – суперсила педагога /майбутнього педагога». Роботи фотоконкурсу були представлені на сторінці кафедри. За результатами фотоконкурсу, перше місце вибороли Тетяна Козуб, Світлана Романюк, Вікторія Поповська, Вікторія Івасів, Ірина Чернюк, Валентина Захарчук, Лілія Рибачук, Тетяна Грицак, Оксана Герцунь, Єва Гаврилюк. Друге місце посіли Марія Месь, Олена Штука, Юлія Хартонюк, Марина Марчук, Ольга Курило, Наталія Романюк. Третіми стали Софія Савенко, Софія Тимощук, Мирослава Прядун, Тетяна Обезюк, Анастасія Петручик. Надіслані світлини засвідчують, що українські вихователі та майбутні вчителі креативні, талановиті, найкращі. Організатори висловили вдячність юним фотомитцям за участь у конкурсі, вручили їм Грамоти відповідного ступеня, побажали мирного неба, успіхів та професійного зростання.
ПІЗНАЄМО СВІТ ЧЕРЕЗ КНИГУ
На базі Кременецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 ім.Галини Гордасевич відбувся виховний захід на тему «Її величність книга» з участю Ольги Ареф'євої, Вікторії Павелко та Наталії Приймас. Захід пройшов у 3-А класі, класоводом якого є Ольга Теодоринчик. Разом із нею захід провели студенти 31-ПО та 23-ПОс груп. Вони продемонстрували свої творчі та професійні вміння під час навчально-педагогічної практики. У ході цього заходу учні відкрили для себе історію виникнення книги, дізналися про її шлях крізь віки, брали участь у вікторинах та створили власну книжечку під назвою «Ми третьокласники». Захід подарував усім учасникам море позитивних емоцій, нові знання та ще більше бажання читати й пізнавати світ через сторінки книг.
КВЕСТ ДЛЯ ТРЕТЬОКУРСНИКІВ
Тиждень факультету був наповнений цікавими і веселими заходами. З-поміж них – мистецько-педагогічний квест здобувачів освіти 31-ДО групи першого (бакалаврського) рівня вищої освіти. Квест став справжньою пригодою! Ми ходили коридорами, піднімались сходами, заглядали в знайомі й незнайомі аудиторії, переміщались по території Академії, шукаючи особливі мистецькі локації — затишні, естетичні, атмосферні куточки, що несуть в собі мудрість минулого і красу сьогодення, надихають на творчість і креативне мислення. Кожна зупинка — це не просто локація для фото, а й особливе завдання: інтелектуальне, мистецьке чи командне. Ми творили, співпрацювали й сміялись, наповнюючи простір живою енергією студентства. Цей день показав, наскільки багата наша академія не лише історією, а й потенціалом для творчих ідей. Ми відкрили її як простір для розширення і збагачення власних можливостей, талантів та кругозору.
До організації заходу долучилися Ірина Онищук, Оксана Доманюк і ті, хто проходив цей квест разом з нами. А яскраві моменти дійства залишилися у світлинах, бо цей день таки варто запамʼятати!
ПЕДАГОГІКА ГРИ В ЗДО
Державний стандарт дошкільної освіти визначає ігрову діяльність як провідну, а принцип «навчання через гру» як наскрізний у взаємодії з дитиною. У Тиждень факультету дошкільної і початкової освіти, історії та мистецтв не могли оминути такого важливого виду дитячої діяльності і мали можливість відвідати відкрите практичне заняття з освітнього компоненту «Педагогіка гри в ЗДО» на тему «Гра як підхід: практичний та аналітичний вимір». Тут йшлося про дієві практики реалізації гри як динамічного континууму: вільна гра, спрямована гра, розвивальна гра.
Обґрунтовувалися можливості розвитку агентності дитини в освітньому процесі закладу дошкільної освіти – спроможності робити власний вибір та приймати рішення, щоб впливати на події та світ навколо. Такі надважливі завдання були реалізовані у дружній, позитивній, творчій атмосфері співпраці здобувачів освіти та науково-педагогічних працівників.
Креативні команди "Ветерани лего", "Наполеончики", "Круасанчики", "Працьовиті бджілки" активно працювали, міркували, комунікували, презентували власні міні-проєкти. Роль педагога-фасилітатора виконувала доцент Тетяна Фасолько, яка спрямовувала учасників на відмову від педагогіки копіювання, шаблонування, практики однієї правильної відповіді та нав’язування свого бачення дитині.
Присутні переконалися, що впровадження ігрових підходів вимагає актуалізації механізмів особистісного та професійного саморозвитку педагогів. Саме тому імплементація спецкурсу «Педагогіка гри в ЗДО» є важливою і дієвою у підготовці фахівців закладу дошкільної освіти.
КРІЗЬ ПРИЗМУ РЕПРЕСІЙ
Заходи до Тижня факультету студенти-історики відкрили засіданням студентського клубу «Х легіон», яке проходило у трьох кластерах під модеруванням доктора історичних наук, професора Ірини Скакальської. Присутніми на засіданні були студенти спеціальності "Історія та громадянська освіта" і представники органів студентського самоврядування.
Венжинович (21-І група) розповіла про життя студентів у 1920-30-х рр.в радянській Україні і змусила присутніх замислитися, навіть порівняти його із сьогоденням. Давид Лесь та Роман Тимощук (21-І група) майстерно відтворили діалог «Сповідь» (власний текст Давида) у контексті відголосся масових сталінських репресій 1930-х років. Окремо необхідно відзначити доповідь Олександра Сичова, студентського ректора. Він поділився результатом власних наукових пошукі щодо жертв сталінського режиму – молоді Кременця (1940–1941 рр.). Далі учасники рухалися до будинку Бориса Козубського, Романа Бжеського (на схилі гори Воловиці), щоб дізнатися про їх життєпис від четвертокурсниць Христини Чикун та Софії Діхтярук.
Продовжив заходи кандидат історичних наук, доцент Володимир Собчук, який на основі архівних даних і спогадів кременчан прочитав публічну лекцію про розстріляних радянським режимом студентів Кременецького учительського інституту в 1940–41 роках для здобувачів І – ІV курсів спеціальності «Історія та громадянська освіта». На лекції були присутні викладачі кафедри і декан факультету.
ПРО СПІЛЬНІ ПЕДАГОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ
Кафедрою педагогіки дошкільної і початкової освіти Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії імені Тараса Шевченка було організовано і проведено інтерактивну зустріч педагогічних однодумців «Сучасні вчителі – агенти змін».
З вітальним словом до присутніх звернулися директор департаменту освіти, науки, молоді та спорту Закарпатської ОВА, доктор педагогічних наук, професор Мар'яна Марусинець; господарі зустрічі, проректор з наукової роботи та євроінтеграції, доктор педагогічних наук, професор Микола Курач і проректор з виховної роботи та міжнародної співпраці, доцент Микола Сиротюк, і директор Кременецького краєзнавчого музею Андрій Левчук.
На початку зустрічі студент 11-І групи Володимир Старят запропонував відеоролик «Війна», а Дмитро Мірецький (11-Тс) оголосив хвилину мовчання у супроводі відеоряду світлин випускників, які віддали за нас і нашу свободу своє найдорожче – життя.
Старт науковим виступам дала кандидат педагогічних наук, доцент Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Надія Лазарович, яка зробила акцент на проблемі «Академічна доброчесність та етика наукового пошуку. Її продовжив настоятель Свято-Преображенського собору м.Кременця, благочинний протоієрей Володимир Буграк темою «Лідерство вчителя».
До проблем нинішньої школи звернулися педагоги ЗОШ регіону, тренери Нової української школи: вчителька німецької та англійської мови Цеценівської гімназії Шумської міської ради Марія Проценко говорила про «Компетегтність учителя в оцінюванні результатів навчальної діяльності учнів»; заступник директора з навчально-виховної роботи Шумського опорного закладу загальної середньої освіти Наталія Дмитрук розповіла про «Виклики, які ставить перед учителем НУШ», а вчителька англійської та німецької мов Новосілківської гімназії Скалатської міської ради, супервізор Наталія Соловська розкрила суть поняття «Супервізії як інструмента професійної підтримки та розвитку вчителя».
Завершила виступи здобувачка третього освітньо-наукового рівня вищої освіти Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім.Тараса Шевченка Марія Пасевич, яка порушила актуальну для сьогодення проблему «Чи може ШІ замінити педагога?».
Фінальним акордом зустрічі стало креативне відео зі звертанням студентського колективу 11-І групи до своїх колег і викладачів, підготовлене Каріною Брегою (21-А).
Модератором зустрічі виступила кандидат педагогічних наук, доцент Любов Кравець.
ПИСАНКОВИЙ МАЙСТЕР-КЛАС
Оскільки великодній період триває, то кафедрою мистецьких дисциплін та методик їх навчання було проведено майстер-клас з писанкарства для студентів академії та коледжу.
Для участі у мистецькому заході голова студентського самоврядування Вікторія Камінська запросила викладачів і студентів різних спеціальностей: Софія Макаренкова, Софія Гончарук (11-І), Ірина Савчук (21-ТОк), Іванна Безбока, Анастасія Свиридова (11-Р), Яна Кривіцька, Христина Ніколюк (21-Р), Вікторія Холодюк (31-А).
Майстерклас з писанкарства провів студент 31-Р групи Камаєв Валентин. Він ознайомив учасників з основами писанкарства, матеріалами та інструментами, необхідними для виконання писанок. На практиці студенти спробували виконувати «крапанки» і «шпилькові» писанки.
МУЗИКА В ЛІТУРГІЇ
Відбувся круглий стіл всеукраїнського формату «Музика в літургії». Під час першої частини заходу обговорено цікаві дослідження: «Становлення органного мистецтва України» (кандидат мистецтвознавства, доцент нашої Академії Світлана Гуральна), «Латиномовні пісні в українських рукописних співаниках і Богогласнику» (доктор мистецтвознавства, професор Таврійського НУ ім.В.І.Вернадського Ольга Зосім) та «Орган – голос храму і душі» (студентка 31-М групи нашої Академії Марина Тимофіїва).
Друга частина пройшла у формі концерту органної музики здобувачів освіти 31-М і 41-М груп спеціальності «Музичне мистецтво» та доцента Світлани Гуральної: Анісія Топорович почала концерт творами «Прелюдія для органа С-dur (Й.Кребс) і «Лебідь» (К.Сен-Санс); Юлія Гребіниченко продовжила програму композиціями Е.Гріга «Ave maris stella» і С.Павлюченко «Фуга С-dur»; українську народну пісню в обробці Ю.Щуровського «А вже весна» виконала Валерія Листопадська, а «Прелюдію №2 g-moll» С.Острової презентував Іван Петручик.
Наставниця юних органістів Світлана Гуральна запропонувала увазі глядачів «Малу прелюдію фугу №1 С-dur» Й.С.Баха і «Largo для органа в 4 руки» Г.Генделя – у дуеті з Юлією Гребіниченко.
РУКА ДОПОМОГИ – ДЛЯ ЗСУ
Науково-педагогічні працівники кафедри педагогіки, дошкільної та початкової освіти та здобувачі освіти спеціальностей «Дошкільна освіта» і «Початкова освіта» долучилися до благодійних ініціатив на користь наших захисників. Відзначаючи тиждень факультету дошкільної і початкової освіти, історії та мистецтв, викладачі та студенти приготували найрізноманітніші солодощі, яскраві бутерброди, смачні закуски та ароматні напої для благодійної ярмарки «Рука допомоги».
Хтось готував, хтось продавав, хтось купував, а всі разом допомагали у такій спільній важливій справі. Такі івенти об’єднують, підтримують і вселяють віру в добро! На ярмарці вдалося зібрати кошти, що будуть спрямовані на підтримку працівників Академії, які захищають Україну.
ТОЙ, ЩО СОНЦЕ НОСИВ НА РУКАХ
(зі спогадів Олега Василишина про поета-пісняра Олександра Смика)
«У моїй домашній бібліотеці стоїть маленька збірка віршів Олександра Смика під назвою «Я там, де є благословіння», де рукою автора залишено дарчий підпис: «Олеже, ми зробили маленьку, але добру справу. Примножили, а на вкрали, як це роблять щирі українці. Дякую. З повагою, автор».
Пам’ятаю, яке велике натхнення пережив я у 2005 році під час передвиборних концертів, слухаючи майже в кожному селі нашого району пісню «Повертай до Бога, Україно» на слова Олександра Смика у виконанні нашого «кременецького соловейка» Володимира Дзюми. Цю збірку автор декларував «Поезії кременецького періоду», де ми з дружиною були редакторами.
Поет-пісняр, журналіст, драматург, композитор, старший викладач Кременецького гуманітарно-педагогічного інституту імені Тараса Шевченка, Олександр Смик саме цією збіркою прагнув засвідчити свою велику прихильність і любов до міста, де народився його поетичний кумир Юліуш Словацький. Йому присвячені вірші «Ю.Словацькому» та «Юліуш в Єрусалимі».
Хочу пригадати ще кілька штрихів із творчої біографії поета. З нагоди святкування 200-річчя Волинської гімназії-ліцею на студії «Crolis» побачив світ перший компакт-диск із записом виступів творчих колективів Кременецького гуманітарно-педагогічного інституту ім.Тараса Шевченка. Автором ідеї та творчим керівником проекту став ректор, професор Афанасій Ломакович. А продюсером виступив поет-пісняр і композитор, старший викладач інституту Олександр Смик.
Символічно, що запис проходив у Концертному залі, названому на честь одного із засновників колишньої гімназії Гуго Коллонтая. Вперше на електронних носіях відтворено гімн інституту авторства О.Смика.
Під час обговорення проблем наукової конференції «Улас Самчук: художнє осмислення української долі в ХХ ст.» (2005 р.) Олександр Смик запропонував порушити клопотання перед відповідними державними інстанціями про надання Уласу Самчуку громадянства України посмертно.
Захоплюючись мистецтвом у широкому розумінні цього слова, О.Смик створив у Кременці єдиний в Європі Сад скульптур, перетворив власний будинок на музей, збагатився друзями (І.Шинкарук, О.Хорват, В.Жданкін, І.Римарук, В.Герасим’юк, С.Лазо, В.Шкляр) і відданими шанувальниками, створив цікавий журнал «Своя музика», видав півтора десятка поетичних книг і компакт-дисків.
У кривавій війні росії проти України поет боровся словом. Це засвідчує збірка вибраних творів «Шлях серця», що побачила світ у тернопільському видавництві «Джура» 2024 року. А в газеті «Вільне життя» вийшло біля 20 випусків альманаху «Літбат тримає оборону», ініційованих О.Смиком. Завдяки невсипущій енергії поета-пісняра Кременець став містом пісенних фестивалів, мистецьких пленерів з участю відомих художників, скульпторів, фотомитців».
…Про все це і дещо більше йшлося на вечорі пам’яті Олександра Смика, підготовленого і проведеного кандидатом філологічних наук, доцентом Олегом Василишиним на прохання кафедри мистецьких дисциплін та методик їх навчання у рамках відзначення Тижня факультету дошкільної і початкової освіти, історії та мистецтв.
Наслідком пошукової роботи Олега Василишина стало налагодження контактів із дружиною поета Марією Гудимою, яка надіслала до Кременця бібліотечку книг та компакт-дисків.
Оскільки життєвий і творчий шлях Олександра Смика був тісно пов’язаний із музикою, то розповіді про поета гармонійно доповнювали пісенні твори його авторства у виконанні третьокурсника спеціальності «Музичне мистецтво» Академії Юрія Лярського.
ЗАХОПЛЮВАТИСЯ СТАРОВИНОЮ І ЖИТИ СУЧАСНІСТЮ
Тиждень факультету урізноманітнився проведенням тематичної екскурсії «Історико-архітектурна спадщина Волинської гімназії» кандидатом історичних наук Галиною Сеньківською. Здобувачі поринули в епоху ХVIІІ століття, коли відомим архітектором П.Гіжицьким був збудований комплекс споруд єзуїтського монастиря, при якому також функціонував колегіум. Cаме ця пам'ятка архітектури у стилі пізнього бароко стала спадщиною Волинської гімназії (ліцею) у ХІХ столітті, а також нашої сучасності. Через особливості архітектурного стилю, освітянську ауру, ансамбль споруд єзуїтського колегіуму залишив нам, нащадкам, імена діячів різних періодів історії. Міжконфесійна каплиця з скульптурою Мадонни, Музей фотомистецтва Кременеччини ім.Генрика Германовича, Музей історії освіти «Волинські Афіни», Галерея батьків-засновників освітніх закладів м.Кременця та інші локаційні екскурс-зупинки стали місцями нашої спільної викладацько-студентської мандрівки. Тому, як сказав свого часу Овідій, «ми захоплюємося старовиною, але живемо сучасністю».
Підтвердженням цієї тези був цікавий музичний лекторій «Музично-педагогічне життя Волинської гімназії з часів заснування до сьогодення», проведений викладачем кафедри мистецьких дисциплін та методик їх навчання Академії Світланою Олійник, де вона розповіла про славу Волинської гімназії з часів проведення у нинішньому залі Гуго Коллонтая концертів Ференца Ліста, про видатних музичних діячів минулого та випускників кафедри мистецьких дисциплін та методик їх навчання, про яскраве мистецьке життя музичних колективів нинішньої академії та її попередників, про науково-педагогічні та музичні заходи і конкурси, що стали традиційними у нашій Альма-матер.
В АТМОСФЕРІ ЄДНОСТІ ТА НАТХНЕННЯ
Особливою атмосферою творчості, натхнення та професійного зростання відзначився ще один день. Фінальним акордом Тижня факультету став яскравий концерт мистецьких колективів і сольних виконавців, наставниками яких є наші випускники Оксана Городня, Наталія Ткач, Аліна Твердохліб, Іванна Запольська, Надія Русакова Ольга Гром’як, Тарас Головатюк та Ілона Яловська. Керівники разом зі своїми вихованцями подарували присутнім справжнє свято талантів, креативності й любові до своєї справи. Глядачі мали змогу насолодитися різноманітними виступами, серед яких були захопливі хореографічні композиції, зворушливі вокальні номери, цікаві інструментальні твори. Ці виступи стали підтвердженням того, що наші випускники не просто круті педагоги, а справжні творчі особистості, які вкладають душу у виховання підростаючого покоління. Тиждень факультету продемонстрував тісний зв’язок між освітою та мистецтвом, між теорією й практикою, між знаннями й творчим натхненням. Усі, хто брав участь в організації заходів, створили неповторну атмосферу єдності та натхнення.