Зовсім не дивно, що в ці березневі дні практично всі заходи починаються словами Великого Кобзаря. Проте у Публічній бібліотеці імені Юліуша Словацького відбулося незвичне засідання. Тут зібралося багато молоді, щоб вперше подивитися захоплюючий спектакль-перформанс, де акторами виступили члени історичного клубу "Х Легіон" Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії імені Тараса Шевченка. До організації заходу долучилися студенти11-І, 21-І, 21-ДО та 21-Р груп.
Отож, виставу відкрив читець Іван Бобрик відомими рядками Тараса Шевченка з поезії "Доля" :
Ми не лукавили з тобою,
Ми просто йшли; у нас нема
Зерна неправди за собою.
Ходімо ж, доленько моя!
І юні актори-історики-легіонери повели присутніх у далеке ХІХ століття, де в невеликому київському помешканні при свічках зібралися братчики — представники Кирило-Мефодіївського товариства, до якого входив і молодий Тарас Шевченко.
У першій дії глядачі спостерігали за ходом давніх подій у режимі теперішнього, реального часу. А друга дія миттєво переносили їх у сьогодення, на терасу київської кав'ярні, де герої продовжували вирішувати непрості проблеми суспільства ХІХ століття, вступаючи в реальні суперечки й озвучуючи оригінальні репліки, які базувалися на творчості тогочасних видатних людей.
Така форма мистецтва і називається перформенсом, яким за сценарієм Давида Леся вдалося зацікавити і здивувати своїх колег, викладачів та працівників бібліотеки майбутнім учителям історії нашої Академії.
Після вистави на основі архівних даних і матеріалів преси доктор історичних наук, професор Ірина Скакальська прочитала публічну лекцію про те, як відбувалися Шевченківські академії 100 років тому у Кременці, про друк у 1922 році "Малого Кобзаря", якого можна побачити в Кременецькому краєзнавчому музеї. Продовжила виступи кандидат філософських наук, доцент Олена Мороз, яка зупинилася на аналізі пізнавальних і цікавих фактів про Шевченка як мислителя, філософа, пророка.
На завершення заходу своїми враженнями від заходу поділилися кандидати педагогічних наук, доценти Любов Кравець і Лариса Соляр які подякували учасникам дійства за оригінальний погляд на творчість Кобзаря в умовах війни.