Важливим складником функціонування вищого закладу освіти. як структурного елемента національного науково-освітнього простору, виступає його взаємодія з іншими суб’єктами академічних відносин не лише на теренах України, а й за її межами. Нещодавно реєстр фахових партнерів Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім.Тараса Шевченка поповнив Навчально-реабілітаційний заклад вищої освіти «Кам’янець-Подільський державний інститут»: Меморандум про співпрацю між нашими освітніми інституціями підписали ректор нашої Академії, заслужений працівник освіти України, почесний академік АН вищої школи України, професор Афанасій Ломакович і ректор Кам’янець-Подільського державного інституту, заслужений працівник освіти України, академік НАН вищої освіти України, доктор економічних наук Мар’ян Тріпак.
Наш новий академічний партнер – освітня інституція особлива. При інституті, як і при нашій Академії, функціонує фаховий коледж, який готує фахівців за спеціальностями «Цифрові технології», «Фізкультура і спорт», «Економіка», «Психологія», «Облік і оподаткування», «Фінанси, банківська справа, страхування і фондовий ринок», «Соціальна робота». У структурі інституту – три навчальні підрозділи: навчально-науковий інститут інформаційної та соціо-економічної діяльності, факультет економіки, управління та діджиталізації і факультет соціо-психологічної діяльності, реабілітації та професійної освіти.
Випускники навчального закладу отримують дипломи бакалаврів за фахом «Цифрові технології», «Економіка», «Економіка бізнесу», «Економічна кібернетика», «Психологія», «Реабілітаційна психологія», «Облік і оподаткування», «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок», «Комп’ютерні науки», «Соціальна робота», «Соціальний захист і реабілітація», «Соціальне забезпечення», а також дипломи магістрів за спеціальностями «Історія та археологія», «Економіка та соціальна психологія», «Реабілітаційна психологія», «Публічне управління та адміністрування».
Інститут активно співпрацює з науково-освітніми, соціально-економічними та культурно-мистецькими інституціями України, Польщі та Литви. Свідчення цьому – 38 договорів, 12 меморандумів, 8 угод, що засвідчує: наш новий партнер вирішує свої статутні завдання не лише за рахунок внутрішніх ресурсів, а й у процесі використання взаємовигідних зв’язків із 58-ма зацікавленими інституціями України та зарубіжжя. Серед таких інституцій – Університет економіки в Бидгощі та Міжнародна Академія прикладних наук у Ломжі (Республіка Польща), UAB ORME INVESTICOUS у Вільнюсі (Республіка Литва), а також вітчизняні заклади вищої освіти та соціально-державні інституції: Тернопільський НТУ імені Івана Пулюя, Тернопільський НПУ імені Володимира Гнатюка, Західноукраїнський НУ, Київський НПУ імені Михайла Драгоманова, Подільський ДАТУ, Національна академія прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького, Львівський НУ природокористування, соціальні служби та реабілітаційні центри, фінансові інституції та благодійні фонди регіонального та республіканського рівня, а відтепер – і Кременецька обласна гуманітарно-педагогічна академія ім.Тараса Шевченка.
За текстом Меморандуму його предметом виступає співпраця та координація зусиль сторін для розширення можливостей двостороннього співробітництва, спрямованого на реалізацію завдань, що здійснюється у формі спільних заходів та проєктів, в тому числі із залученням міжнародних партнерів. Сторони домовилися взаємодіяти на засадах рівноправності, інформаційної відкритості, партнерства, взаємної довіри і поваги та підтвердили наміри забезпечувати всебічну взаємопідтримку в реалізації спільних проєктів і заходів. З такою метою визначено основні принципи співпраці, до яких віднесли гуманність, неупередженість, законність, дотримання суспільних інтересів, рівноправність, нейтральність, незалежність, добровільність і гласність співробітництва.
Сторони погодилися, що Меморандум виступає декларацією про наміри, що не призводить до юридичних, майнових та фінансових зобов’язань для будь-якої зі сторін. Передбачено, якщо виконання положень Меморандуму вимагатиме фінансових затрат, кожна сторона покриватиме їх самостійно або за погодженням між собою. Зауважено, що положення Меморандуму не означають створення об’єднання, організації чи іншого суб’єкта спільного господарювання.
Меморандумом визначено основні напрямки співробітництва його учасників: створення та реалізація спільних освітніх проєктів та програм; проведення майстер-класів, тренінгів, забезпечення проведення і керівництво практиками за узгодженою освітньою спеціальністю; організація спільних просвітницьких заходів, шляхом проведення конференцій, семінарів, тренінгів, круглих столів, зустрічей, прес-конференцій, форумів, зборів, фахової та переддипломної практики; консультування для обговорення напрямів співробітництва та формування узгоджених дій, спрямованих на покращення якості співпраці і досягнення узгоджених цілей діяльності учасників; організація та здійснення практичного навчання, а також інших заходів щодо підвищення рівня професійної компетентності здобувачів освітніх послуг; залучення фахівців для консультацій щодо спільного вирішення складних питань і проблемних ситуацій, що виникатимуть у рамках Меморандуму.
Учасники Меморандуму дійшли згоди, що вони надають всі можливості участі їх представників у науково-освітніх заходах (конференціях, нарадах, семінарах, вебінарах, колоквіумах, консультаціях), які будуть організовуватись ними або проводитимуться під їх егідою. Зауважено, що перелік напрямків співпраці не є вичерпним і може розширюватися за взаємною згодою сторін.
Узгоджено механізм виконання Меморандуму. Насамперед враховано, що досягнення цілей Меморандуму можливе лише за умови спільного планування, організації, проведення заходів, звіту про проведені заходи згідно із визначеними формами звітності. Передбачено використання соціальних мереж, засобів масової інформації, інформаційних каналів і груп, інших інформаційних ресурсів для забезпечення гласності щодо спільної діяльності представників Інституту й Академії. Наголошено, що зміст визначених для оприлюднення матеріалів і повідомлень підлягає взаємному погодженню між сторонами Меморандуму.
Документом визначені основні права, якими наділяються його підписанти: право використовувати власний інтелектуальний ресурс, розробки й інновації, репутацію, наявні ділові зв’язки, професійні та управлінські якості, а також інші відповідні активи; надавати один одному відкриту інформацію, що має значення для співпраці; здійснювати взаємне консультування та об’єднувати зусилля і потенціал в досягненні спільної мети.
Окреслені зобов’язання учасників Меморандуму: підтримання ділових зв’язків, громадських контактів, застосування необхідних заходів для забезпечення ефективності та розвитку ділових і громадських зв’язків; усебічного сприяння розвитку всіх форм співробітництва для досягнення визначених цілей; своєчасне взаємозабезпечення сторін необхідними матеріалами, відомостями, документами, іншими ресурсами, що сприяють реалізації положень Меморандуму; уникнення дій, що можуть заподіяти матеріальну, моральну або іншу шкоду учасникам чи третім сторонам у процесі їх здійснення; збереження конфіденційності інформації, яка використовується учасниками в процесі реалізації взаємоузгоджених заходів; взаємоузгодження інформації, що оприлюднюється одним із учасників у засобах масової інформації.
Мають місце і певні застереження: кожна сторона вступає у відносини із третіми сторонами від свого імені, тому вони не відповідають за дії одна одної (а лише за власні!); сторони є незалежними одна від одної, а положення Меморандуму не можуть трактуватися по-іншому, а тільки так, як зазначено в документі.
Визначені терміни чинності Меморандуму – до 31 грудня 2029 року. Припиненим він може бути тільки за взаємною згодою його підписантів, або виходом із нього одного із учасників після письмового попередження за місяць до виходу.
Передбачені умови та принципи конкретного регулювання особливих моментів у діяльності учасників Меморандуму. Наприклад, погоджено, що зміни чи доповнення до цього документа вносяться за письмовою згодою сторін і набирають чинності з моменту підписання представниками обох його учасників, а спірні питання щодо тлумачення або застосування положень Меморандуму вирішуються сторонами на дружній основі, шляхом проведення консультацій, переговорів та досягненням взаємної згоди. Важливо, що Меморандум не має стосунку, тобто не обмежує прав його учасників щодо укладення угод чи договорів із третіми сторонами. Крім цього, жоден із учасників не несе відповідальності перед іншим за невиконання зобов’язань за цим Меморандумом, що обумовилося обставинами, які виникли незалежно від сторін і не було змоги їх передбачити чи уникнути. У випадку, якщо один із учасників Меморандуму неспроможний відповідним чином виконати свої зобов’язання в результаті дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), він повинен негайно сповістити про це іншу сторону.
І нарешті, що є усталеною юридичною нормою, Меморандум завершується повідомленням, що цей документ укладений у двох примірниках – по одному примірнику кожній зі сторін, і обидва вони мають однакову юридичну силу.