У польському місті Кельце відбулася чергова, цього разу ювілейна, ХХХ зустріч студентів, магістрантів і аспірантів України та Польщі в рамках Міжнародного інтеграційного проекту «Школа відкритого розуму» на тему «Homo philosoficus: світоглядні цінності сучасної людини». Заняття Школи проходило під патронатом Президентки міста Кельце Агати Войди і депутата Сейму Республіка Польща Лукіяна П’єчика; медійне забезпечення забезпечення здійснили теле- і радіостудії Кельце та видання «Echo-Dnia»; співорганізатором заходу виступив «Центр Східної культури». Предметну участь в організаційному та матеріально-технічному забезпеченні інтеграційної зустрічі молодих науковців брали магістратура міста Кельце, місцевий «Центр науки і культури», Публічна бібліотека ім.Аделі Наврот, Центр культури в Бодзентині, Музей Діалогу культур і Центр освіти «Геонатура» в Кельце.
У засіданні Школи за згаданою тематикою брали участь представники вищих закладів освіти України, Польщі, Естонії та США, серед яких – Університет Яна Кохановського в Кельцах, Університет Кардинала Стефана Вишинського у Варшаві, Старопольська Академія Прикладних Наук (Польща), Університет штату Невада (США), Таллінський Університет (Естонія). Україну представляли Кам’янець-Подільський національний університет ім.Івана Огієнка, Тернопільський національний педагогічний університет ім.Володимира Гнатюка, Харківський економічний університет ім.Семена Кузнеця, Черкаський державний технічний університет, Національний університет «Чернігівський колегіум» ім.Тараса Шевченка, а також Кременецька обласна гуманітарно-педагогічна академія ім.Тараса Шевченка.
Організаторами ювілейної зустрічі виступили інституції міста Кельце: «Центр Східної культури», «Інститут літературознавства і мовознавства», «Центр наук і культури», Інститут безпекових наук. В Оргкомітеті працювали науковці вищих закладів освіти Кельце, професори Олег Лєщак, Ришард Стефанський, Катаржина Нодіс-Влазьо, професор Паризького університету Оксана Просяник, українські науковці, професори Оксана Лабащук, (Тернопіль), Марина Столяр (Чернігів), Наталія Коваленко (Кам’янець-Подільський), нашу Академію представляла доцент Олена Пасічник, а також працівники польських управлінських і медіа-структур магістри Кшиштоф Каліта і Єва Коломанська, доктори Бартоломей Запала та Єржі Суханський.
Інтеграційна зустріч розпочалася засіданням Методологічної майстерні, організованого в приміщенні товариства «Європа–Схід», де учасники школи заслухали доповіді польського вченого, який неодноразово відвідував нашу Академію, Ришарда Стефанського «Світогляд – головна складова людської свідомості»; тернопільського науковця Оксани Лабащук «Міфологія–VS–філософія: людина у світі міфологічних уявлень у традиційному та сучасному світі»; професора Паризького університету Оксани Просяник «Особливості етнічної картини світу французів (вибрані аспекти)» і доцента Кам’янець-Подільського університету Любові Расевич «Виміри буття української національної ідеї в руслі постмодернізму: аномалія чи закономірність». На заключному засіданні Методологічної майстерні прозвучали доповіді чернігівського професора Марини Столяр «Філософія, релігія, ідеологія, наука: спроба демаркації», професора Університету міста Кельце Катаржини Нодіс-Влазьо «Оцінка в наукових лекціях» та її колеги Олега Лєщака «Світоглядний метадискурс: цінності та відношення».
Основна робота проходила у форматі наукової конференції з усіма важливими елементами наукового дискурсу за темою «Homo philosoficus: світоглядні цінності сучасної людини». Молоді представники польської освіти і науки диференціювали та дефініціювали науку та філософію, фантазію та забобони, характеризували мовні особливості наукових, художніх і соціально-політичних текстів, висвітлювали проблеми негативного вербального спілкування та індивідуального і колективного реагування на кризові ситуації, говорили про використання засобів літератури та мистецтва у навчанні та вихованні дітей і молоді.
Значна частина змістового матеріалу, який аналізували учасники наукової конференції, висвітлена у виступах наших молодих науковців: із 31-ої тематичної доповіді, озвученої на науковій конференції інтеграційної зустрічі, 17 виголошені представниками українських закладів вищої освіти. Академічну честь нашого навчального закладу на цьому міжнародному молодіжному форумі гідно захистили кандидат педагогічних наук, завідувач кафедри теорії та методики трудового навчання і технологій, доцент Ірина Цісарук та студенти другого курсу спеціальності «Дошкільна освіта» Фахового коледжу академії Дарина Малищик і Наталія Дячук. Доцент Ірина Цісарук аналізувала «Концепт «кохання» в романі Ніколаса Спаркса «Записник. Сторінки нашого кохання», а Дарина Малищик – «Концепт «цінності» в романі «Де немає Бога» Максима Кідрука. До філологічної проблематики звернулася і Наталія Дячук: предмет її дослідження – «Філософічність творів Сергія Жадана як митця слова і композитора».
Молоді науковці інших українських закладів вищої освіти здійснювали аналітичні пошуки в різних напрямках наукових гуманітарних досліджень. Представники Черкаського технічного університету визначали цінності свободи через призму сучасних ризиків (Володимир Півненко) та вплив війни на трансформацію світогляду молоді (Анна Міщенко). Студенти і магістранти Тернопільського національного педагогічного університету характеризували міфологічні уявлення сучасних українців (Катерина Корнелюк, Вікторія Бех), особливості читання популярної і спеціальної літератури (Анастасія Ярема, Каріна-Марія Русіна). Студентка Харківського економічного університету Альона Невдачина виясняла культурні компоненти бренду. Молодих аналітиків із Кам’янець-Подільського Національного університету зацікавили особливості мовної реалізації уявлень про народні звичаї (Христина Сагайдак), етнолінгвістичні концептуальні поля в українській мові (Ольга Орлянська), питання лінгвалізації світогляду українців засобами фразеології (Катерина Михайлова), а також духовно-світоглядні цінності «шістдесятників» (Олеся Трофимлюк). Дослідницький інтерес студентів і магістрантів Національного університету «Чернігівський колегіум» спрямувався на феномен комічного в українській кінокомедії (Катерина Петракова), на формування мовних компетентностей вчителів (Діана Стельмах), на функціонування міфології в національних культурах (Ірина Остоушко-Чорноус).
Учасникам ХХХ ювілейного засідання «Школи відкритого розуму» була запропонована змістовна культурна програма. Вони здійснили ознайомлювальні екскурсії по місту та його околицях, були присутніми на творчих вечорах національних культур, відвідали місцеві музеї та парки, побували на футбольному матчі Чемпіонату Польщі. Цьогорічна зустріч молодих науковців наших країн завершилася. Розпочинається підготовка до наступної нашої зустрічі в рамках Міжнародного інтеграційного проєкту «Школа відкритого розуму»...