ОСОБИСТІСТЬ У СУЧАСНОМУ СУСПІЛЬСТВІ

Науково-педагогічні працівники кафедри психології та соціальної роботи факультету фізичного виховання, біології та психології Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім.Тараса Шевченка підготували колективну монографію «Психолого-педагогічні особливості становлення особистості в умовах трансформації сучасного суспільства», яка побачила світ у Луцькому видавництві «Терен». Безпосередню підготовку книги до публікації здійснила редакційна група у складі кандидата психологічних наук, проректора з навчальної роботи, доцента Марії Боднар, кандидата педагогічних наук, завідувача кафедри педагогіки та соціальної роботи, доцента Тетяни Новак, доктора філософії, старшого викладача Андрія Заблоцького. Рецензували видання доктор педагогічних наук, завідувач кафедри спеціальної та інклюзивної освіти Волинського національного університету ім.Лесі Українки, професор Ірина Кузава та кандидат психологічних наук, вчений секретар Західноукраїнського національного університету, доцент Марія Мудрик.

Колективна монографія має важливу авторську особливість: автори-науковці не давали окремих статей за тематикою монографії, а кожен працював над визначеним тематичним напрямом, аналізував проблему монографічної роботи в чітко окресленому науково-дослідницькому секторі. Так, один із редакторів монографії, доцент Марія Боднар висвітлює тему «Трансформація національної самосвідомості – шлях до гармонізації внутрішнього світу особистості». Взяли на себе значну частку авторської роботи й інші представники редакційної колегії: доцент Тетяна Новак характеризує «Психолого-педагогічні особливості формування медіаграмотності особистості в сучасному інформаційному просторі, а доктор філософії Андрій Заблоцький визначає «Альтернативні форми опіки над дітьми як соціальну та психолого-педагогічну проблему становлення особистості фахівця соціальної сфери». «Профілактика віктимної поведінки підлітків в умовах закладів загальної середньої освіти» – тематика розділу, над яким працював кандидат педагогічних наук, доцент Володимир Терпелюк. Кандидат педагогічних наук, доцент Наталія Фіголь обрала предметом авторського дослідження «Інтерактивні технології формування педагогічної майстерності особистості майбутнього вчителя». Авторські симпатії кандидата психологічних наук, доцента Тетяни Долгої спрямовані на «Теоретико-методологічні засади здійснення усної перекладацької діяльності». «Диспозиційні та операціональні прояви релігійності студентів та її зв’язок із духовністю» виясняє кандидат психологічних наук, доцент кафедри Маріанна Ярощук, а її колега Юлія Тимош працює над проблематикою «Моральна свідомість особистості: сутність, структура, місце у системі моралі». «Теоретико-методологічні засади вивчення релігійних орієнтацій як чинник саморозвитку особистості» – напрям аналітичних пошуків кандидата психологічних наук, старшого викладача Юлії Мельник. «Професійна самореалізація особистості» – тематика, над якою працювала викладач Алла Фурсик, стала заключною в колективній монографії «Психолого-педагогічні особливості становлення особистості в умовах трансформації сучасного суспільства».

Монографія підготовлена науково-педагогічними працівниками кафедри психології та соціальної роботи факультету фізичного виховання, біології та психології Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім.Тараса Шевченка з використанням 413 науково-літературних джерел, з яких – 372 українською та 41 – іноземними мовами, і на основі проведення низки конкретних науково-теоретичних і тематично-інформаційних експериментів і досліджень.