ЩОБ ЗАЛИШИТИ ВІЧНИЙ СЛІД...
У Кременецькій гуманітарно-педагогічній академії ім. Тараса Шевченка пройшли Кременецькі читання, присвячені 105-річчю з дня народження педагога, публіциста, письменника та поета Василя Сухомлинського. Ініціаторами заходу стали кандидат педагогічних наук, доцент кафедри педагогіки, дошкільної та початкової освіти Любов Кравець і кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології та соціальної роботи Маріанна Ярошук .Читання відбулися з участю науково-педагогічних працівників, представників бібліотеки, студентів академії та наймолодших учасників – школярів.
Про «Патріотичне виховання старших дошкільників» говорили Світлана Банько – магістранта спеціальності «Початкова освіта», та Юлія Мартинюк – другокурсниця спеціальності «Початкова освіта». Кандидат педагогічних наук, професор кафедри педагогіки, дошкільної та початкової освіти Олександр Безносюк зупинився на питанні «Актуальність ідей В.О.Сухомлинського у контексті завдань Нової української школи». «Використання спадщини Василя Сухомлинського у моральному вихованні дітей» стало предметом виступу четвертокурсниці спеціальності «Початкова освіта» Анастасії Білик. Теми «Василь Сухомлинський для наймолодших школярів» торкнувся кандидат філологічних наук, доцент кафедри української мови та літератури та методик їх навчання Олег Василишин. Про Василя Сухомлинського – педагога-патріота України повідала четвертокурсниця спеціальності «Українська мова і література» Ірина Вітичук. Студентка другого курсу спеціальності «Біологія» Марія Гузовата здійснила акцент на «Втіленні ідей В.О.Сухомлинського у систему позашкільної освіти: виховання ідей у природі «просто неба», «школа радості», «материнський сад»».
Кандидат педагогічних наук, доцент кафедри педагогіки, дошкільної та початкової освіти Оксана Доманюк зацікавила «Ідеями В.Сухомлинського у підготовці вихователів закладів дошкільної освіти», а кандидат педагогічних наук, старший викладач кафедри мистецьких дисциплін та методик їх навчання Ліна Ільчук розкрила близьку їй тему «Внесок Василя Сухомлинського у розвиток музичного сприймання школярів». Особливою актуальністю відзначений виступ кандидата педагогічних наук, доцента кафедри педагогіки, дошкільної та початкової освіти Любові Кравець «Василь Сухомлинський у діалозі із сучасністю. Особистісно професійний розвиток педагога у вимірах сьогодення».
До процесу «Виховання любові до Батьківщини у педагогічній спадщині В.Сухомлинського» торкнулася студентка IV курсу спеціальності «Початкова освіта» Мар’яна Лазар. «Дидактичну систем В.О.Сухомлинського у світлі пріоритетів сучасної дошкільної освіти» аналізувала кандидат педагогічних наук, доцент кафедри педагогіки, дошкільної та початкової освіти Вікторія Легін.
Тему «Сухомлинський: історія та сучасність» висвітлила майбутній учитель історії, четвертокурсниця Валентина Лясковська. До «Філософія освіти у педагогічній концепції В. Сухомлинського» звернулася Олена Мороз – кандидат філософських наук, старший викладач кафедри історії та методики навчання, а викладач Фахового коледжу Людмила Мишаківська здійснила аналіз «Казок В.О.Сухомлинського як засобу морального виховання дітей».
Кандидат педагогічних наук, завідувач кафедри психології і соціальної роботи, доцент Тетяна Новак запросила присутніх на тренінгове заняття «Мандрівка стежинкою добра». Питанню «Морально-етичного виховання дітей за творами В. Сухомлинського» приділила свою увагу студентка IV курсу спеціальності «Початкова освіта» Аліна Савчук. Темою свого виступу «В.О.Сухомлинський про виховання громадянина-патріота» обрала Галина Сеньківська – кандидат історичних наук, доцент кафедри історії та методики навчання. Її колега, завідувач кафедри, доктор історичних наук, професор Ірина Скакальська охарактеризувала «Педагогічні ідеї Василя Сухомлинського в сучасному освітньому контексті». Над питанням «Формування почуття гідності у дітей дошкільного віку» працювала другокурсниця спеціальності «Початкова освіта» Вікторія Сєдініна.
Бібліотекар Ольга Ставінська визначила «Роль шкільної бібліотеки у формуванні інтересу до читання у творчій спадщині В.О.Сухомлинського», «Ідеї В.О. Сухомлинського про формування соціально успішної особистості» присвятила свій виступ кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології і соціальної роботи Юлія Тимош, «Сутності екологічної компетентності та особливостям її формування у майбутнього учителя природничих дисциплін» – кандидат сільськогосподарських наук, доцент кафедри біології, екології та методики їх навчання Олена Тригуба.
«Миротворчі ідеї у творчості В. Сухомлинського» розглянула майбутній учитель української мови і літератури та історії Ольга Ониськів. Цікаву розвідку «Від кохання до сімї (за книгою В. Сухомлинського «Книга про кохання. Листи для дочки»). Чим вчитель з українського села прославився на весь світ: історія Василя Сухомлинського» підготувала четвертокурсниця спеціальності «Англійська мова та література» Надія Пашко.
Проблему «Формування творчої особистості майбутнього учителя Нової української школи: актуалізація ідей В.О.Сухомлинського» підняла Ірина Онищук – доктор педагогічних наук, професор кафедри педагогіки, дошкільної та початкової освіти академії. Ролі «Вчителя як світоча в інтелектуальному житті школяра (за В.Сухомлинським) присвятила виступ Оксана Швець – кандидат педагогічних наук, доцент кафедри педагогіки, дошкільної та початкової освіти. На актуальному питанні «Захисту психічного здоров’я учасників освітнього процесу в умовах війни та повоєнного часу» наголосила кандидат психологічних наук, доцент кафедри психології і соціальної роботи Маріанна Ярощук.
На завершення Читань виступила юна гостя заходу Даринка Фокіна з оповіданням Василя Сухомлинського «А вона усміхається…» – і цим підняла настрій дорослим та на хвилинку повернула їх від серйозної науки, тривожних проблем та роздумів у гармонійний світ невичерпної душевної Любові Великого Українського Педагога.
Всеосяжна, багатоаспектна науково-педагогічна і творча спадщина В.Сухомлинського з роками не втрачає своєї актуальності. І кожен повинен пам’ятати його слова як власне життєве кредо: «Людина народжується на світ не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний».