Олена Мороз, кандидат філософських наук, доцент, старший викладач кафедри історії та методики навчання Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка (м. Кременець, Україна)
DOI: https://doi.org/10.37835/AMS-2024-17-18-04-6.03
У статті зазначено, що сучасний техногенний світ часто ігнорує духовний розвиток через сакральне мистецтво, яке наповнює людину глибинним сенсом через символіку релігійних знаків. Зазначено, що сакральне мистецтво як істинно-прекрасна форма реальності, допомагає розвивати духовний світ, адже Істина і Краса є сутністю Людини. Глибинні символи сакральної архітектури, живопису, музики пізнаються через символи на реальному та віртуальному рівнях, стимулюючи духовний розвиток і сприяючи розумінню Божественного. Важливу роль у цьому відіграє духовенство, яке допомагає віруючим через релігійні практики, мистецтво та літературу досягати духовного збагачення і самопізнання. Визначено, що релігійна свідомість – це сукупність переконань, цінностей, ідеалів та поглядів, які виникають в людині внаслідок взаємодії з релігійними традиціями, віруваннями, практиками та культурою. Зауважено, що роль духовенства у формуванні релігійної свідомості віруючих за допомогою засобів сакрального мистецтва апелює до посередництва в богослужіннях, інтерпретації символів та образів, виховання через мистецтво, підтримки віри через мистецтво.
Ключові слова: духовенство, сакральне мистецтво, символ, релігійна свідомість, традиції, церква.
Повний текст PDF
Література:
- Балог П. Сакрум і профанум храму. Verbum. № 74. 8 квітня 2022. URL : https://www.verbum.com.ua/04/2020/temple-of-the-art/sacrum-and-profanum/ (дата звернення 01.03.2024 р.).
- Бєлоброва Т. А. Молитва сакральна: генологічні модифікації. Наук. зап. Міжнарод. гуманітар. ун-ту . Одеса. 2020. Вип. 33. С. 148-152.
- Буркхардт Т. Сакральное искусство Востока и Запада. Принципы и методы. "ИП Карелин", 1967. 182 с.
- Козловський О. Релігійна свідомість і релігійні практики населення сучасної України як предмет соціально-філософського аналізу. К. 187 с.
- Лазоревич І. Р. Сакральність у мистецтві сьогодення: віросповідні впливи та форми інтерпретації. Освітній дискурс: збірник наукових праць. 2022. Вип. 40(4-6). С. 73-83.
- Сакральна культура. URL : http://litopys.org.ua/popovych/narys07.htm (дата звернення 10.02.2024 р.).
- Шелковая Н. Сакральне мистецтво як вищий прояв духовного світосприйняття людини. Культурологічна думка. № 20. С. 127-142.