Ягеллонство та його історичні антитези у формуванні принципу культурно-мистецького єднання націй

Оксана Гиса, кандидат мистецтвознавства, доцент, доцент кафедри музикознавства та методики музичного мистецтва Тернопільського національного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка (м. Тернопіль, Україна)

DOI: https://doi.org/10.37835/AMS-2024-17-18-04-4.02

У статті визначено, що ягеллонство, як історико-культурний феномен, мало вирішальне значення для розвитку слов’янських культур і політики у Середньовічній Європі. Традиції ягеллонства, об'єднуючи католиків і православних Литовсько-Польського королівства, сприяли культурному й національному самоствердженню слов'ян, зокрема українців. Завдяки ягеллонству розвивалися православні братські школи у Львові, а культурні та освітні контакти сприяли збереженню слов'янської спадщини та протистоянню зовнішнім загрозам. Зазначено, що в Україні ягеллонство характеризується добою козацьких вольностей та високою освідченістю, а в Польщі – зберіганням старокатолицьких традицій в Кракові.

Ключові слова: ягеллонство, католики-поляки, православні русини, Польща, Україна.

Повний текст PDF

Література:

  • Гиса О. Ягеллонство в Польщі та Україні як культурно-історичний феномен і чинник університетської музичної освіти ХХ століття. Тернопіль: ТНПУ ім. В. Гнатюка, 2022. 98 с.
  • Подобас І. Мазурки Ф. Шопена в контексті варшавського бідермаєра: дис. ... канд. мистецтвознавства: 17.00.03 "Музичне мистецтво". Одеса, 2012. 190 с.
  • Козаренко О. Феномен української національної музичної мови. Львів: НТШ, 2000. 284 с.
  • Oksana Hysa, Yuxuan Li, Vitaliy Nyemiy, Bei Liu, Nazar Lazechko. The Jagiellonian cultural complex in the intellectual biography of Oleksandr Kozarenko. Rio de Janeiro, 2024. V. 16. No 1. Р. 188-196.

Надрукувати