Роль естетичних якостей української народної пісні у формуванні духовної особистості співака

DOI: https://doi.org/10.37835/AMS-2024-17-18-04-3.03

 

Галина Швидків, заслужений працівник культури України, доцент кафедри пісенно-хорової практики та постановки голосу  Рівненського державного гуманітарного університету (м. Рівне, Україна)

Галина Швидків володіє лірико-колоратурним сопрано зі сріблястим тембром повного діапазону. За її участі концерти проходять у Рівному та на території Рівненської області, а також у багатьох містах України. Гастролі проходили в Польщі, Чехії, Білорусі, Росії, Словаччині, Німеччині, Греції, Болгарії. Також є учасником всеукраїнських та міжнародних наукових конференцій, автором понад 50 наукових статей та навчально-методичних посібників.

Галина Швидків має 6 авторських свідоцтв на твори Голова Асоціації академічного співу, заступник голови Рівненського обласного відділення Національної всеукраїнської музичної спілки, має звання Емісара культур України та Китаю.

Галина Швидків неодноразово нагороджувалася почесними грамотами та відзнаками управління культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації, почесною відзнакою Національної всеукраїнської музичної спілки, є лауреатом обласної мистецької премії імені Германа Жуковського.

У статті розкрито роль естетичних якостей української народної пісні в формуванні духовної особистості співака. Народна пісня, як основа вокальної школи в Україні, сприяє розвитку духовної сфери особистості, формує патріотичні та гуманістичні цінності. Зазначено, що робота над народною піснею у класі постановки голосу сприяє формуванню у співака початківця не лише основних елементів вокальної техніки, але й естетичного смаку та високих духовних засад особистості. Автор опирається на дослідження корифеїв української культури в галузі народної творчості, таких як І.Франко, К.Стеценко, М.Лисенко та ін., які вважали вкрай необхідним використання українських народних пісень у розумінні та сприйманні мистецтва та у формуванні високодуховної особистості українця.

Ключові слова: співак, народна пісня, естетика, духовна особистість.

Повний текст PDF

Література:

  • Вагилевич І. Бойки, русько-словянський люд у Галичині. Жовтень. 1978. № 12.
  • Головацький Я. ЛНВ. Відділ рукописів. Фонд Я. Головацького. П.51. спр.745. арк. 1-2.
  • Грушевський М. С. Історія української літератури :В 6 т. 9 кн. Т.1 К.: Либідь, 1993. 392 с.
  • Драгоманов М. П. Исторические песни малорусского народа с объяснениями Вл. Антоновича и М. Драгоманова. Вибране. К.: Либідь, 1991. 220 с.
  • Кравченко А. Пісня як біблія.Харків : Фоліо, 2001. 224 с.
  • Некрасова О. Українська народна пісня як джерело духовного розвитку особистості. Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2017. 254 с.
  • Лисенко М. Молодощі. Збірка танців та веснянок. Збірка народних пісень хоровому розкладі. К. : Муз. Україна,1990. 143 с.
  • Сухомлинський В. Серце віддаю дітям. Вибрані твори. В 5-ти т., Т.3. К. : Рад. школа, 1977. с. 378.
  • Погребняк Ю. Фольклор і народна пісня: історія та сучасність. Київ : Видавництво "Смолоскип", 2005. 352 с.
  • Швидків Г. Р. Українські народні пісні та романси в курсі постановки голосу. Рівне : видавець Олег Зень, 2006. 130 с.

Надрукувати