DOI: https://doi.org/10.37835/AMS-2024-17-18-04-2.06
Аліна Моргунова, завідувачка відділом "Музейний центр О. П. Блаватської та її родини" Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д. І. Яворницького (м. Дніпро, Україна)
У статті зазначено, що духовна музика часто вважається засобом зв’язку з духовними сферами та вищою свідомістю. Автор зауважила, що сакральна музика Сходу та Заходу відображає різноманітні культурні, філософські та релігійні традиції відповідних регіонів, що призводить до відмінностей стилів і практик. У статті викоремлено позиції дослідниці та теософа Олени Блаватської щодо сакральної музики у таких працях як "Таємна доктрина", "Викрита Ізіда" та "Ключ до теософії". Зазначено, що О. Блаватська в своїх творах неодноразово зверталася до західної музики, розглядаючи її як один із аспектів культури та духовності Заходу. Також досліджено, що О. Блаватська вважала східну церковну музику джерелом духовної мудрості та підтримкою душі у її духовному розвитку. Адже ця музика має глибокі корені в духовних традиціях та філософії Сходу, які відображаються у мелодіях та ритмах.
Проаналізувавши праці, авторка прийшла до висновку, що О. Блаватська вважала, що музика має цілющий вплив на психіку та емоції людини, а також сприяє її духовному просвітленню.
Ключові слова: традиції, церква, О. Блаватська, духовне посвітлення. музика.
Повний текст PDF
Література:
- Блаватська О. П. Голос Безмовності. Логос Традмції, 2015, 75 с.
- Blavatsky H. P. From the caves and jungles of Hindostan. Джерело доступу: https://www.gutenberg.org/files/6687/6687-h/6687-h.htm
- Blavatsky H.P. Isis unveiled, 1877. Джерело доступу: https://www.theosophy.world/sites/default/files/ebooks/Isis-Unveiled.pdf
- Blavatsky H.P. The Path, New York, Vol. VIII, June, 1893.
- Blavatsky H.P. The Secret Doctrine. Theosophy Trust, 2015, 546 p.
- Сranston S. HPB. The Extraordinary Life and Influence of Helena Blavatsky, Founder of the Modern Theosophical Movement. Path Publishing House Santa Barbara, California, 1993, 660 p.