DOI: https://doi.org/10.37835/AMS-2024-17-18-04-2.02
Ольга Засадна, кандидат мистецтвознавства, доцента Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського (м. Київ, Україна)
Автор статті аналізує культурно-історичні передумови в Україні першої третини ХХ століття, які сприяли зародженню нової української церковної музичної творчості, зокрема створенню нових жанрів духовної музики, таких як "проповідницьке богослужіння". У зв’язку з реформаторською діяльністю новоствореної Української Автокефальної Православної Церкви (УАПЦ), демократизацією церковного обряду особливого значення набула церковна проповідь, яка, на думку ідеологів УАПЦ В. Липківського та С. Чехівського, має надихати громадян на боротьбу проти ідеології більшовизму, яка все ширше поширювалася на українських землях.
Зазначено, що богослужіння «Служба Божа "Визволення"» насичене яскравими образами, що символізують визволення українського народу, який зазнав величезних утисків, страждань і втрат від Російської імперії. У тексті послання В. Чехівський порівнює його з ізраїльським народом, який нарешті вибирається з єгипетської неволі, а центральним образом цього хорового духовного циклу є постать Предтечі Іоанна Хрестителя, який провіщає давню чекали приходу Месії.
Завдяки архівним матеріалам виявлено причини неоднозначного ставлення духовенства та простих мирян до створеної «Служби Божої "Визволення"». Адже назва «Богослужіння «Визволення» приховує ритуальну, літургійну сутність жанру. Зауважено, що в програмі афіші, де відзначено виконання цього твору під час Другого Всеукраїнського Православного Церковного Собору 1927 р. використано термін "духовна розвага". На думку автора статті, саме тут, у цих двох протилежних визначеннях "проповідницьких пісень", і полягає суперечливість сприйняття й виправдання жанру.
Ключові слова: творчість П. Гончарова, постать В. Чехівського, УАПЦ, церковно-визвольний рух, проповідницьке богослужіння.
Повний текст PDF
Література:
- Другий ВПЦС УАПЦ., 17-30 жовтня 1927 р. : документи і матеріали НАН України. Джерела історії Церкви в Україні. Кн. 2 / упор С. І. Білокінь та ін., ред В. А. Смолій та ін.]: К. 2007. 699 с.
- Мартирологія Українських Церков у чотирьох томах. Т.1. Українська Православна Церква. Документи, матеріали, християнський самвидав України / упоряд. І ред.. О. Зінкевич і О. Воронин.Торонто, Балтимор: "Смолоскип", 1987. 1208 с.
- Преловська І. М. Відправа Благовісника. Розбудова держави. К., 1996. Ч. 1. (42). С. 45-51.
- Псалми і Літургії автокефальної Церкви 1925-1927 рр. Центральний державний архів вищих органів влади та управління України (ЦДАВО України). Ф. 3984. Оп. 4. Спр. № 149 (а). 499 с.
- Чехівський В. Мистецтво проповіді в Українській Церкві. Церква і Життя. Ч. 1. 89 с.