Протягом багатьох років у навчально-науковому середовищу України та Польщі існує та успішно діє міжнародний інтеграційний проєкт ШКОЛА ВІДКРИТОГО РОЗУМУ/ SZKOŁA OTWARTEGO UMYSŁU.
Вишкіл цих зустрічей пройшли багато студентів, магістрантів, аспірантів та молодих викладачів українських та польських навчальних закладів, подолавши у процесі взаємного спілкування свої курсові та дипломні роботи, кандидатські, а дехто вже й докторські дисертації. Згадки про роботу Школи можна зустріти на багатьох сторінках Інтернету. Змінюється склад учасників, кочує з однієї локації на іншу сама імпреза, та незмінними залишаються надзвичайно високий рівень наукового пошуку, феноменальна доброзичливість та допитливість науковців-організаторів, виняткова атмосфера взаємної поваги та щирості учасників.
От і 2024 рік не став винятком. Протягом цього складного для України періоду учасники зустрічалися як у форматі он-лайн, так і спромоглися зустрітися наживо у місті Кельці в Польщі.
Організаторами цьогорічних засідань були такі заклади вищої освіти України, Польщі, США та Естонії:
- Університет Яна Кохановського (Кельці, Польща)
- Кам’янець-Подільський національний університет ім.І.Огієнка
- Кременецька обласна гуманітарно-педагогічна академія ім.Т.Шевченка
- Тернопільський національний педагогічний університет ім.В.Гнатюка
- Національний університет «Чернігівський колегіум» ім.Т.Шевченка
- Харківський національний економічний університет ім. С,Кузнеця
- Університет кардинала Стефана Вишинського (Варшава, Польща)
- Черкаський національний технічний університет
- Університет Невади (Рено, США)
- Талліннський університет (Естонія)
- Старопольська академія прикладних наук (Кельці, Польща)
Оргкомітет семінарів очолював професор Олег Лещак (Університет Яна Кохановського Кельці), секретарем був професор того ж університету Ришард Стефаньський. Серед членів комітету традиційно вагоме місце займала доцент КОГПА Олена Пасічник.
Цьогорічна тема Школи «HOMO PHILOSOPHICUS».
У березні відбулися весняні онлайн читання: «Homo Philosophicus: філософія серед інших форм людського досвіду».
Усі засідання Школи відкриваються Методологічними майстернями, де досвідчені науковці діляться власним досвідом пошуку. Професор Стефаньський, професор Марина Столяр (Чернігів), професор Олександр Глотов (Кременець), доцент Ігор Папуша (Фрібур, Швейцарія) міркували про філософію у контакті з іншими сторонами пізнання.
Після чого молоді науковці з Чернігова, Кельців, Києва, Харкова розповіли про свої досягнення. Серед них досить серйозно прозвучали виступи Наталії Дячук, Дарини Малищик (Філософічність поетичних творів Ліни Костенко), Віталіни Боровець (Чи обовязковий підручник у вивченні іноземної мови ?), Вікторії Кощук, Ірини Цісарук (Сенс людської долі (за романом Орести Осійчук "Абрикосова книгарня")), Вікторії Холодюк (Концепт родинні цінності у творах Дзвінки Торохтушко).
З 25.08. по 31.08. 2024 року тривала вже наживо у місті Кельці та його околицях XXX МІЖНАРОДНА ІНТЕГРАЦІЙНА ЗУСТРІЧ «HOMO PHILOSOPHICUS: СВІТОГЛЯДНІ ЦІННОСТІ СУЧАСНОЇ ЛЮДИНИ».
Знову відбулися майстер-класи науковців з Парижу, Тернополя, Кам’янця-Подільського, Чернігова, Кельців. Після чого прозвучали доповіді молодих пошуковців з Таллінна, Варшави, Харкова, Рено та інших осередків наукової думки. Особливістю Школи (і це знають усі ті, хто хоч раз побував там) є вимога абсолютної достовірності матеріалу, який подається до обговорення, автор відповідає за кожне слово, а слухачі мають право на пояснення у будь-який момент виступу. Тож сувора школа «відкривання розуму» дає неповторний та незабутній досвід. Який цього разу пройшли кременецькі учасники семінару Дарина Малищик (Концепт „цінності” в романі „Де немає Бога” Максима Кідрука) та Наталія Дячук (Філософічність творів Сергія Жадана як митця слова та композитора).
У проміжках між засіданнями та після кожного дня зустрічей проводилися екскурсії та зустрічі з цікавими людьми, що безумовно збагатило як польських та і українських учасників цього проєкту, у якого велике та плідне майбутнє.